Raktározás hatékonyan, profi gépekkel
Amikor egy raktár hatékonyan működik, az ügyfelek időben megkapják a szállítmányokat - elkerülhetővé válnak a lejárt szavatosság, vagy késedelmes szállítás miatt keletkező anyagi és egzisztenciális károk -, csökkenthető a töréskár, valamint átlátható és naprakész a raktárkészlet.

A hatékony raktározás ésszerűsíti a működést, hiszen maximalizálja a rendelkezésre álló helyet és egyúttal támogatja a cég és a dolgozók termelékenységre irányuló törekvéseit. Végeredményben a hatékony raktározás nemcsak az eredményességet biztosítja, de a gyors és pontos szállításnak köszönhetően komoly versenyelőnyhöz juttatja a megbízót és a megbízottat egyaránt; az ügyfélelégedettség pedig olyan tőke, ami a hosszútávú profit alapját képezi. A szakszerű árutároláshoz és a korszerű árumozgatáshoz nemcsak a profi raklap- és silórendszerek, konvejorok, kézi, kerekes árumozgatók nyújtanak segítséget, de a különböző beltéri és kültéri munkagépek is, melyek az áru- és személyemelés biztosításával gyorsabbá, precízebbé varázsolják a munkafolyamatokat, közvetlenül támogatva a logisztikát.
Raktározás hatékonyságának növelése
Klasszikus mottóval élve, az egyetlen biztos dolog az életben, a változás. Az a cég, vállalat, vállalkozás, mely nem fektet a logisztika fejlesztésébe, mert úgy hiszi minden tökéletesen működik, valószínűleg nem ismerte fel ezt az univerzális egyenletet.
Mindig vannak olyan metódusok, melyekkel javítható a teljesítmény, legyen az például:
- A vállalatirányítási szoftverek integrálása,
- A munkavállalók továbbképzésének biztosítása,
- A rendelkezésre álló hely racionalizálása, például a vertikális terjeszkedés megtervezése és végrehajtása,
- Új, hatékonyabb munkagépekbe és tárolórendszerekbe történő befektetés (Új, vagy használt gépek vásárlása, bérlése útján.)
- Raktárkészlet-biztosítás megkötése,
- A géppark rendszeres szervizelése, karbantartása, beleértve nemcsak a munkagépeket, de az informatikai hardveres - és szoftveres - hálózatot is.

A rendelkezésre álló hely maximalizálása/ésszerűsítése
Az olajozottan működő raktár megalapozása a rendelkezésre álló hely maximális kihasználásával kezdődik.
A jó raktártervezés olyan gyakori működési kihívásokkal foglalkozik, mint például:
- A szállítmányok fogadása,
- Az “elveszett” készlet felkutatása,
- A tárolási gyakorlat biztonságosabbá tétele, és
- az áru azonosítási idejének lerövidítése.
Ezek a kihívások könnyen kezelhetők az egységes tárolási és azonosítási rendszerek megtervezésével, a készlet ennek megfelelő elhelyezésével. Ilyen módszerek például a vertikális irányú terjeszkedés valamint a vonalkód és az RFID alapú készletazonosító-rendszer alkalmazása is.
A hatékony raktárnak az értékesítési volumenen alapuló elrendezést kell követnie, melyhez:
- raktár irányítási rendszer,
- raktárkezelő rendszer,
- eszközmenedzsment,
- komplex ügyviteli és raktári rendszer szoftverek szükségesek.
Hogyan teszi eredményessé és hatékonnyá a vállalat- és raktárirányítási szoftverek integrálása a raktározást?
A szoftverek a raktározás teljes folyamatát támogatják:
- Árufogadás
- Betárolás
- Komissiózás
- Csomagolás
- Kiszállítás
- Leltár és készlet
Például:
- A raktárirányítási rendszer rendelési jelentései alapján a menedzsment csapat meghatározhatja, hogy melyek azok az áruk, amikre a legnagyobb a kereslet.
- Így azokat a fogadó és szállító területekhez közeli, RFID-azonosításra alkalmas raklap- és siló/salgórendszereken helyezheti el.
- Ezzel az egyszerű megoldással az adott áru helye keresgélés nélkül, könnyen azonosítható, majd az áru felvehető, csomagolható és elszállítható, jelentős időmegtakarítás mellett.
Az egységes tárolási rendszer kialakítása tehát létfontosságú a hatékonyság eléréséhez, és ez az a pont, ahol a profi beltéri és kültéri munkagépek nemcsak a hatékonyságot, de a biztonságot is támogatják.
A raktárkészlet biztonságos mozgatása, szállítása munkagépek segítségével
Elmúltak már azok az idők, amikor az óriási létrákon hatalmas csomaggal imbolygó raktárosok szó szerint az életüket veszélyeztetve végezték a munkájukat. Legalábbis egy modern, a logisztikai újításokkal lépést tartó cég esetében mindenképpen. A biztonságosan tárolt áru egyik ismérve ugyanis, hogy könnyen, egyszerűen és biztonságosan hozzáférhető, a jól azonosítható rendeltetési helyén.
Mindezt a beltéri és kültéri munkagépek biztosítják:
- A különböző targoncák, kézi mozgatású teheremelők, elektromos személyemelők bevonásával nemcsak az adott áru biztonságos és gyors szállítása oldható meg, de egyúttal a raktári dolgozók egészségkárosodása is elkerülhetővé válik.
- Hozzáadott előnyük, hogy egyes munkagépek speciális kerékkel rendelkeznek - nem hagynak nyomot - így az eladótérben is használhatók.
Természetesen ez csak abban az esetben valósulhat meg, ha rendelkezésünkre áll:
- A gépkezelői szaktudással bíró gárda: A rakodógépek, személyemelők, ollós emelők - például Genie 4047 - munkaállványok - például Genie 2046 - stb… kezelése a hatályos szabályok értelmében emelőgép kezelő OKJ képzéshez és a Közlekedési Hatóság által kiállított gépkezelői jogosítványhoz kötött, melyben a különböző géptípusokra letett vizsgák rögzítése történik.
- A leinformálható, megbízható, és abszolút profi – például Genie, JLG, Manitou, Still – géppark vásárlás vagy bérlés útján.
A raktárak tárolási kapacitásától független szoftveres metódusok, valamint a munkavállalók továbbképzése teljesítménynövelést, sokoldalúságot és biztonságot kínál az anyagmozgatás piacán, a robusztusságot és könnyű kezelhetőséget az ergonómiával ötvöző anyag- és személymozgató gépek pedig optimalizálják a logisztikai és raktározási műveleteket.