Csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány
A mobil munkaállvány (aerial workig platform; AWP) olyan mechanikus eszköz, amelyet arra terveztek, hogy biztosítsa az ideiglenes és biztonságos hozzáférést a nagy magasságban lévő munkaterületekhez. Különféle típusai érhetők el, ide tartozik például az ollós szerelő munkaállvány, a járműplatóra, utánfutóra szerelt munkaállvány és a csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány is. Ezúttal ez utóbbiről ejtünk szót bővebben.
A csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány tulajdonságai
- A csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány célja, hogy rugalmas, gyors hozzáférést biztosítson a magasban lévő és a hagyományos eszközökkel nem vagy csak nagy kockázat árán elérhető helyekhez például karbantartási és építési munkálatok során vagy mentési munkálatok (tűzoltás, katasztrófaelhárítás) közben.
- A csuklós-teleszkópos szerelő munkaállványt korlátozott súlyok emelésére tervezték. Általában kevesebb, mint egy tonnát – a Mateco-tól bérelhető gépek esetében jellemzően 200-450 kg-ot - bírnak el, bár némelyikük nagyobb, még biztonságos munkaterheléssel is tud dolgozni.
- Ezek azok a tulajdonságok, amiben lényegesen különböznek a kifejezetten nagy súly mozgatására tervezett, állandó hozzáférés céljára tervezett emelőgépektől, daruktól.
- Az emelőgépek, szerelő munkaállványok meghajtás tekintetében három típusba sorolhatók:
- dízel- vagy benzinmotorok hajtják az alapegységet. Ezeket a szerelő munkaállványokat a kültéri munkálatok során használják.
- A könnyű elektromos meghajtású egységek- amelyek egyre népszerűbbek - a beltéri munkálatok, vagy az utcafronttól elszigetelt belső udvarban zajló építési és karbantartási munkálatok során használják, mivel ezeken a helyeken megkövetelik a szennyezéskibocsátás csökkentését.
- Hibrid üzemű szerelő munkaállványok melyek rendelkeznek a diesel meghajtás rugalmasságával és az elektromos működés előnyeivel.
Hogyan működik a csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány?
- A csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány a fix vázas, vagy az akár 360°-ban elforgatható zsámolyból és több vezérelhető csuklós részből áll, ezeknek köszönhetően az emelőkosár több különböző irányba tud mozogni, valamint ezekben az irányokban a szerelő munkaállvány képes meghosszabbítani a kinyúlást.
- A kezelő függőleges, oldalirányú és forgó mozgást tud kivitelezni, melynek során a rendszer automatikusan a gém helyzetétől függetlenül vízszintbe állítja az emelőkosarat.
- Egyes szerelő munkaállványok esetében azonban elérhető az emelőkosár dőlési szögének megváltoztatása is, ami akár 90°-os dőlést is engedélyez, a kifejezetten nehéz helyeken végzendő munkákhoz.
- Vannak olyan modellek is, amelyek nemcsak felfelé, de a lefelé irányuló kinyúlást is képesek megoldani. Ezek a szerelő munkaállványok bizonyos fokig alacsonyabb szintre például kavicsbányában, közműcsatornákban vagy más mélyebben fekvő, például az építkezési területen kiásott árokban engednek biztonságos munkavégzést.
- A modellek között vannak olyanok is, amelyek nyommentes abroncsokkal rendelkeznek, ezek ideálisak a beltéri használatra, például raktárakban, gyártó csarnokokban és kiskereskedelemben.
- Más típusú csuklós-teleszkópos szerelő munkaállványok a kültéri vállalkozások kardinális szempontjait figyelembe véve készülnek, például négykerék-meghajtással rendelkeznek, vagy olyan oszcilláló tengellyel, melyek kifejezetten alkalmasak a durva, egyenetlen terepen való haladáshoz. Ezeket olyan gumiabroncsokkal látták el, melyek szintén a terepviszonyokhoz alkalmazkodnak.
- A csuklós-teleszkópos szerelő munkaállványok alapvetően szilárd, sík alapon történő munkára lettek tervezve. A lejtőn való munkavégzésre is van azonban lehetőség, ezt géptípusonként a lejtés-besorolás szabályozza, melyet minden esetben az egyedi használati útmutató tartalmaz.
- Akár sík felületen, akár lejtőn dolgozik a szerelő munkaállvány, a kitalpalást biztosítani kell az időjárási körülmények és az elvégzendő munka függvényében. A kitalpalás széles, stabil alapot nyújt a biztonságos munkavégzéshez.
* Cégcsoporton belül elérhető gép, extra szállítási díj várható

Milyen munkaterületeken használható a csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány?
Széles körben használják minden típusú karbantartáshoz és építkezéshez, kitermeléshez, beleértve:
- Az építkezéseken a csarnok szerkezeti elemeinek építésétől az oldal burkoló elemek felrakásán keresztül a födém szereléséig minden munkafázisban.
- Az energia- és telekommunikációs iparágakat a felsővezetékek elérésére,
- A fakitermelésben, hogy független munkafelületet biztosítsanak nagy vagy veszélyes fákhoz. (Például a nagy magasságban lévő sérült vagy korhadt ágakhoz.)
További alkalmazási területek:
- Épület karbantartás,
- Építkezés,
- Villanyszerelés,
- HEVAC-rendszerek telepítése (hűtés, fűtés, légkondicionálás),
- Tájépítészet,
- Gyártó üzemek,
- Vízvezeték-szerelés
- Tetőfedés,
- Ablakmosás,
- Raktározás és logisztika,
- Közüzemi karbantartás.
A csuklós-teleszkópos emelő speciális típusa a tűzoltók által világszerte használt kifejezetten nagy magasságban nehezen hozzáférhető helyeken történő munkavégzésre alkalmas járműve, ami ugyan csuklós-teleszkópos állvány, ugyanakkor úgynevezett vehicle mount (platóra szerelt) platform is. Az ilyen típusú platformok gyakran további funkciókkal is rendelkeznek, például a tűzcsapra illeszthető vízágyúval, ami a tűzoltókat feladatuk elvégzésében támogatja.
A csuklós-teleszkópos szerelő munkaállvány előnyeinek összefoglalása
- Az emelőkosár manőverezhető felfelé, lefelé és oldalra,
- A szerelő munkaállvány a szűk munkaterületekhez is alkalmazkodik,
- Modelltől függően beltéri vagy kültéri (terepre) használatra alkalmas.
- A teleszkópos “ízületeknek” köszönhetően maximalizálható a kinyúlás.
- Nehezen elérhető helyeken képes biztonságos munkavégzési körülményeket biztosítani az emelőkosárban tartózkodó személyzetnek.
Keresse a Mateco munkatársait bizalommal!
Kollégáink állnak meglévő és leendő ügyfeleink rendelkezésére. Ha ollós emelőinkkel, vagy bármilyen más munkagépünkkel kapcsolatban kérdései vannak, munkatársainktól további információkat kaphatnak.